Nielsen: hat százalékkal nőtt a kereskedelmi márkás termékek tavalyi forgalma

Forrás: MTI

Címkék: saját márkás termékek, kiskereskedelem


A saját márkák szerepe a diszkontoknál a legnagyobb, ahol az élelmiszer-forgalom 70 százalékát ezen termékek adják. A szervezett láncok nagy üzleteiben 20, a kis üzleteiben pedig 18 százalék jutott saját márkás élelmiszerekre a legutóbbi két évben. Hipermarketeknél az arány kis mértékben 14 százalékra emelkedett 2015-ben.

Mintegy 492 milliárd forintért vásárolták tavaly a magyar fogyasztók a boltláncok saját márkás élelmiszereit, háztartási vegyi áruit és kozmetikumait, ez 6 százalékkal több, mint 2014-ben - közölte a Nielsen piackutató vállalat 
 
A saját, avagy kereskedelmi márkás árucikkeket csak egy vállalat vagy egyetlen lánc üzletei forgalmazzák, és általában a cég nevével jelzik őket. A piackutató cég szerint lelassult a kereskedelmi márkák korábbi évekre jellemző térnyerése. 
 
A vizsgált kilencven élelmiszer-kategória teljes, 1539 milliárd forintos tavalyi forgalmából a láncok márkái 27,7 százalékkal részesedtek, ami egy év alatt csupán 0,3 százalékos növekedés. Az élelmiszereken belül a kereskedelmi márkák részaránya továbbra is az állateledelnél (52 százalék), a mélyhűtött termékeknél (48 százalék) és a reggelire való gabonapehelynél (37 százalék) a legnagyobb a boltok tavalyi bevételéből.
 
A háztartási vegyi árunál és kozmetikumnál a múlt évi 356 milliárd forintos bevételből kereskedelmi márkákra 18,4 százalék jutott, a  2014-es 18,5 százalék után.  
 
A bolttípusokat vizsgálva kiderült, hogy a saját márkák szerepe a diszkontoknál a legnagyobb, ahol az élelmiszer-forgalom 70 százalékát ezen termékek adják. A szervezett láncok nagy üzleteiben 20, a kis üzleteiben pedig 18 százalék jutott saját márkás élelmiszerekre a legutóbbi két évben. Hipermarketeknél az arány kis mértékben 14 százalékra emelkedett 2015-ben. 
 
A piackutató feltárta azt is, hogy néhány kategóriában a saját márkás termékek akár 40 százalékos árelőnye sem győzi meg a fogyasztókat, így például az egészséget és szépségápolást szolgáló termékek esetében. A kutatás ezzel rámutatott, hogy az ár nem jelent ellenállhatatlan vonzerőt. Pszichológiai tényezők is fontos szerepet játszhatnak a vásárlók döntéseiben.

Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra