Próbatétel elé állíthatja a magyar vállalatokat az európai uniós MI-rendelet
Cégvezetés 2025-06-03
NyomtatásCímkék: MI
Az Európai Unió új, 2025 augusztusában hatályba lépő Mesterséges Intelligencia (MI) rendelete, az "EU AI Act" jelentős kihívások elé állíthatja a magyar cégeket - ez derült ki az Intrum követeléskezelési szolgáltató európai fizetési jelentéséből.
Az uniós rendelet célja, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek fejlesztését és alkalmazását meghatározott kockázati szintek mentén szabályozzák, ideértve az elfogadhatatlan, magas, átláthatósági és minimális kockázatot.
A jelentés szerint a hazai vállalatok túlnyomó többsége egyelőre nincs felkészülve az új követelmények teljesítésére: a magyar vállalatok közel háromnegyede nincs tisztában azzal, hogy pontosan mit is vár el tőlük az új uniós rendelet. Ennél is aggasztóbb, hogy 54 százalékuk úgy látja, várhatóan nem tud majd maradéktalanul megfelelni az előírásoknak a szabályozás hatályba lépéséig.
A technológia üzleti célú alkalmazása egyre gyorsabb ütemben terjed: 2025-ben a vezetők 63 százaléka már alkalmaz mesterséges intelligenciát a kifizetések kezelésére. Ez az arány jelentős növekedést mutat a 2024-es 47 százalékhoz képest. Ráadásul a vezetők 56 százaléka szerint a technológia fejlődése érdemben javítani fogja a késedelmes fizetések kezelésének hatékonyságát.
Ugyanakkor a szabályozási környezet visszafoghatja az innovációs kedvet: a vezetők 38 százaléka szerint az MI-re vonatkozó új előírások korlátozhatják a kísérletezés lehetőségeit, és megnehezíthetik az új technológiák bevezetését.
A kihívások között első helyen szerepel a megfelelő szaktudás hiánya, a vezetők 52 százaléka ismerte el, hogy nehézséget okoz számukra olyan szakemberek bevonása, akik valódi értéket tudnak teremteni az MI-eszközök segítségével.
Kaczur Tibor, az Intrum márka és marketingkommunikációs igazgatója a közleményben kifejti: elengedhetetlen, hogy a magyar vállalatok időben felkészüljenek a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály előírásaira, tisztában legyenek azzal, hogy hogyan lehet az új technológiát biztonságosan alkalmazni, mert ez alapvetően határozza meg a jövőbeli versenyképességüket. Azok a cégek, amelyek most időt és erőforrást fordítanak a tudásbővítésre, a megfelelőségi folyamatok kialakítására és az MI-stratégiáik újragondolására, komoly előnyre tehetnek szert a saját piacaikon - tette hozzá.
A Cégmenedzselés előfizetés az alábbi szolgáltatásokat nyújtja:
- Cégvezetés hírek: aktuális napi információk
- Jegyzetek: tanulmányok, szakértői anyagok
- Cégmenedzselés Hírlevél hetente
- Céges ügysegéd - ügyintézési segédletek, ügyleírások, tájékoztatók a jogszabályi megfeleléshez
- Webáruház Free! Előfizetőknek minden ingyenes! Itt minden üzleti könyv, szabályzat (cafetéria, gdpr, információbiztonság, számviteli) iratminta előfizetőknek korlátozás nélkül szabadon letölthető!
Előfizetek a Cégmenedzselés csomagra Feliratkozom a Cégmenedzselés Céges Ügysegéd Hírlevélre