18 millió forintra nő az áfa alanyi adómentesség értékhatára - megjelent a kormányrendelet

Forrás: Önadózó

Címkék: alanyi adómentesség


Az idén január 1-jétől 12 millióról 18 millió forintra emelkedik áfában az alanyi adómentesség értékhatára. Az az áfa alany jogosult választani, akinek sem a 2024. naptári évben ténylegesen, sem a 2025. naptári évben észszerűen várhatóan, illetve ténylegesen nem haladja meg a 18 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeget. Az alanyi adómentesség választására vonatkozó nyilatkozatot 2025 évre február 28-áig lehet megtenni.

Nagy segítség a kisvállalkozóknak az áfamentesség határának 50 százalékos emelése, összhangban van a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) javaslataival - közölte az MKIK pénteken az MTI-vel.

A közleményben felidézik, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy 18 millió forintra emelik január 1-jétől visszamenőlegesen az áfa alanyi adómentességének határát.

Tavaly év végén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Nagy Elek, az MKIK elnöke együttműködési megállapodást írt alá, amely a magyar vállalkozások fejlesztésének támogatását tűzte ki célul.

A miniszter már akkor elismerően szólt az MKIK minimálbér kutatásának gyorsjelentésében publikált javaslatcsomagjáról, amelyben a kamara új vezetése között az áfa alanyi adómentesség értékhatárának megemelését javasolta 12 millióról 18 millió forintra - írja az MKIK közleményében.

Nagy Elek a közleményben kiemelte, a miniszteri bejelentés meghaladja várakozásaikat, hiszen az áfahatár felemelését két lépcsőben javasolták. Az azonnali, visszamenőleges hatályú intézkedést nagyon fontos lépésnek tartják a kkv-szektor támogatásában, mert az elmúlt évek magas inflációja miatt a főállású vállalkozók jelentős része az idei évben várhatóan már szeptember-október környékén elérte volna a 12 milliós határt. Így viszont teljesítményük további fenntartásával a GDP utolsó negyedéves növekedési üteméhez is jelentős mértékben hozzá tudnak járulni - tette hozzá a kamara elnöke.

Az MKIK közleményében kitért arra, hogy az NGM kisvállalkozásokat segítő döntése a vállalkozók szűk körének - például a tavaly 12 és 18 millió forint közötti árbevételt elérő vállalkozásoknak - egy egyszeri plusz adminisztrációs feladatot jelenthet majd, amit azonban kellőképpen kompenzál az áfamentesség határának emelése. Ezeknek a speciális eseteknek a vállalkozásbarát részletszabályozására a kamara javaslatcsomagot küld a kormány számára.

Az MKIK korábban javasolta azt is, hogy az áfahatár emelésével egyidejűleg a katás vállalkozók esetében kerüljön visszavezetésre a magasabb tételes adó választásának lehetősége, azaz az 50 ezer forint tételes katás adó mellett legyen választható havi 75 ezer forintos tételes adóbefizetés is, a magasabb mértékű nyugdíjjogosultság biztosításához - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.

Minden magyarázat helyett beszéljen a kormányrendelet, amely a Magyar Közlöny 2025. január 25-i számában jelent meg:

A Kormány 5/2025. (I. 25.) Korm. rendelete - az alanyi adómentesség választhatóságára jogosító értékhatár emeléséről

A Kormány az  Alaptörvény 53.  cikk (1)  bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021.  évi XCIII.  törvény 80. és 81.  §-ára, az  Alaptörvény 15.  cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek
magyarországi következményeinek az  elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes
veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022.  (X. 28.) Korm.  rendelet szerinti veszélyhelyzetre való tekintettel
az  általános forgalmi adóról szóló 2007.  évi CXXVII.  törvényt (a  továbbiakban: Áfa tv.) 2025. január 1.  napjától
az e rendeletben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

2. § Az Áfa tv. 188.  § (2)  bekezdésétől eltérően az  alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatár
18 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeg.

3. § (1) Az  adóalany – az  Áfa tv.-ben meghatározott egyéb feltételek fennállása esetén – a  2.  § szerint az  alanyi
adómentességet a 2025. naptári évre abban az esetben választhatja, ha az adóalany az Áfa tv. 2. § a) pontja szerinti
összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek –  forintban
kifejezett és éves szinten göngyölített – összege
a) sem a 2024. naptári évben ténylegesen,
b) sem a 2025. naptári évben észszerűen várhatóan, illetve ténylegesen
nem haladja meg a 18 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeget.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén az adóalany az alanyi adómentességet a 2025. naptári évre
abban az esetben is választhatja, ha az Áfa tv. 191. § (3) bekezdésében rögzített időtartam még nem telt el.

4. § Az Áfa tv. 192.  § (2)  bekezdésétől eltérően az  adóalany az  alanyi adómentesség 2025. évre történő választására vonatkozó, az Áfa tv. 192. § (1) bekezdése szerinti nyilatkozatát 2025. február 28-ig teheti meg.

5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

***

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)  tájékoztatása szerint az intézkedés elsősorban azoknak jelent könnyebbséget, akik azért nem választották az alanyi adómentességet, mert 2025. évi várható bevételük meghaladta volna a 12 millió forintot, de a várható árbevételük a 18 millió forintot nem éri el.

Emellett azok is jogosulttá válnak ezen adómentesség választására, akik esetében az árbevétel 2024-ben meghaladta a 12 millió forintot, de nem érte el a 18 millió forintot. Azon vállalkozásoknak, amelyek a szükséges bejelentést már megtették, nincs egyéb tennivalójuk.

A kormány kiemelten fontosnak tartja a magyar kisvállalkozások támogatását. Jelenleg mintegy 830 ezer vállalkozás (beleértve az egyéni vállalkozókat és az adószámos magánszemélyeket),választotta az alanyi adómentességet, az új szabályok hozzátevőlegesen 30 ezer vállalkozás számára nyitják meg a lehetőséget, hogy az alanyi adómentesség választásával éljen.


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra